Agata Korycka
Rozmowa
Wywiad z Reżyserką i Scenarzystką związany z produkcją i okresem festiwalowym filmu „Nad Wisłą”.
Agata Korycka
Zapraszam do śledzenia działalności Pani Agaty Koryckiej i możliwości oglądnięcia filmu na obecnych festiwalach, wiecej informacji na:
– na profilu Facebook:
Nad Wisłą / By the River | Facebook
„Nad Wisłą” reż. Agata Korycka
„Nad Wisłą” reż. Agata Korycka
„Nad Wisłą” reż. Agata Korycka
„Nad Wisłą” reż. Agata Korycka
„Nad Wisłą” reż. Agata Korycka
„Nad Wisłą” reż. Agata Korycka
Fot. Izabela Zych
Fot. Izabela Zych
Fot. Izabela Zych
Transkrypcja:
Dzień dobry, przy mikrofonie Adam Błaszczyk oraz gościni reżyserka i scenarzystka Agata Korycka, witam Cię serdecznie i dziękuję, że możemy się spotkać.
Znajdujemy się na Warszawskiej Pradze, niedaleko Wisły i planu zdjęciowego filmu, który wyreżyserowałaś właśnie pod tytułem „Nad Wisłą”. Poza tym, że byłaś reżyserką to organizacyjnie zajęłaś się w całości wszystkimi przygotowaniami do wyprodukowania filmu wtym jesteś autorką scenariusza i finalnie powstał bardzo dobry film dyplomowy, w którym poruszasz tam temat związany z relacjami międzyludzkimi.
Temat zawsze aktualny oraz pokazujesz także temat Czarnych Protestów Kobiet. Który wątek był inspiracją do tego scenariusza?
Spróbujmy nakreślić w skrócie co dzieje się w filmie. Tłem do głównego wątku są Protesty Kobiet, mamy dwie bohaterki, prowadzone przez Ciebie równolegle, Kinga Daria, które się zupełnie przypadkowo poznają, pomagają sobie i zakochują się w sobie ale też się ranią… Na czym Ci zależało, żeby pokazać w filmie, to, że można na każdym etapie, życia dojść do punktu zwrotnego, czy to że ludziom tak ciężko być razem?
Twój film można było oglądać już na kilku festiwalach, gdyż podróżujesz z nim po kraju, ostatnio Twój film miał kolejną projekcje kinową, tym razem na 25 Festiwalu Zoom Zbliżenia, gdzie jury przyznało Ci wyróżnienie, opowiedz o twoich wrażeniach po tym cyklu festiwalowym?
Tytuł filmu „Nad Wisła” wydaje się z takim podwójnym znaczeniem, mówiąc „u nas nad Wisłą” mamy taki kontekst negatywny, nawiązujący do agresji polityczno-społecznej odnoszącej się do różnych dziedzin życia, czy dobrze odczytuje te podwójne znaczenie?
Czy tworząc film, miałaś jakiś cel, dostarczyć odbiorcom jakąś refleksje, czy podczas pokazów, widzowie wrócili do Ciebie z komentarzami, opiniami, które Cię zaskoczyły?
Ja z naszego spotkania cieszę się podwójnie, bo jestem ciekaw branży filmowej i chciałbym żebyś zdradziła trochę filmowych tajników.
Opowiedz proszę o aktorkach, jak dokonałaś wyboru, skąd ta chemia pomiędzy filmową Darią i Kingą, czy porostu profesjonalizm czy talent, a może jednak Twoja zasługa, ekipy? (tutaj mogę dodać kto gra w filmie, ale może Ty dasz te informacje od siebie)
Wspomniałaś o wyróżnieniu, dokałdniej to nominacja w kategorii najlepsza aktorka dla Aleksandry Pisula za odegrana role w Twoim filmie, do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego, gratulacje dla Pani Aleksandry, ale wydaje mi się, że Anna Gorajska miała trudniejsza role? Przynajmniej wydaje mi się, że odegranie bardziej ekspresyjnej osoby jest trudniejsze?
Proszę jeszcze powiedz mi jeszcze o ZDJCIACH, gdzie akcja filmu toczy się podczas marszu niepodległości, to wydają się najtrudniejsze momenty?
Jeszcze chciałbym zapytać o samą realizacje, bo pamiętam, że robiłaś to etapowo, czy przerwa w zdjęciach i dodatkowy czas pomógł Ci w podejściu do scenariusza, coś zmieniłaś, czy to wpłynęło pozytywnie?
Być może właśnie stedicam przyczynił się do tego, że scena mnie porwała, przeniosłem się do Twoje filmowego swiata i zaangażowałem się w 100%, ale tu na pewno cały film angażuje i daje wiele wrażeń i Agato, na koniec proszę powiedż, czego Ci życzyc w najbliższym czasie?
Studiowanie na Warszawskiej Szkole Filmowej, zdobycie dyplomu, jego obrona – wszystko formalnie zaliczone. Gratuluje. Teraz po zrealizowaniu filmu, czy łatwiej powiedzieć co praca przy filmie wniosła do twojego warsztatu a co same studiowanie? Czy zrealizowanie kolejnego filmu w miejsce realizowania programu studiów byłoby dobrą alternatywa na wejście na rynek filmowy?
Do zrobienia filmu zaprosiłaś bardzo dużo osób, które już wcześniej działały w branży filmowej, czy kolejny film mogłabyś zrobić z tą samą ekipą, czy masz może listę operatorek, operatorów czy innych członków ekipy, z którymi chciała być dla odmiany zrobić kolejne filmy?
Czy na rynku filmowym, festiwalowym, pandemia i przeniesienie się wielu wydarzeń do wersji on line, dla Ciebie wyzwanie czy jednak może to pomogło rozpowszechnić Twój film?
A może przez to większa ilość zgłaszanych filmów?
Zdjęcia do filmu imponujące, po części film można określić jako dokument i oczywiście fabuła z kategorii dramat, akcja toczy się w okresie ogólno-krajowych Protestów Kobiet a także podczas marszu niepodległości w Warszawie. Te zdjęcia wyglądają rewelacyjnie. Proszę opowiedz, jak udało Ci się zrealizować te chyba najtrudniejsze sceny w filmie.
W filmie także wystąpiła Marta Lempart, czy to także wg scenariusza?
Aleksandra Pisuła, oraz Anna Gorajska, dwie różne osobowości bohaterek, mam wrażenie, że Anna Gorajska miała trudniejszą role, takiej bardziej ekspresyjnej osoby, czy taki był Twój zamysł, czy jednak Anna dała coś od siebie dla tytułowej Bohaterki, Darii?
(Tutaj wiem, że Aleksandra Pisuła miała wyróżnienie za role, więc to już zostawię dla Ciebie)
W filmie pokazujesz trudne tematy społeczne ale też dosyć skomplikowaną relacje miedzy bohaterkami, Daria i Kingą?
Czy poza wspominanymi wcześniej scenami, miałaś jakieś najtrudniejsze momenty prze realizacji swojego scenariusz, może musiałaś z czegoś zrezygnować?
Zgłębienie tajników reżyserii wywołała w Tobie może chęć tworzenia kolejnych bohaterów, bohaterek, przeniesienia emocji na aktorów, którzy wyrzuca, to co siedzi w głowie? czy raczej porostu próba wprowadzenia widza w inny świat, ten świat bohaterów, na parędziesiąt minut i potrzeba tworzenia.
Co jest łatwiejsze Twoim zdaniem?
Agato, wciągnęłaś mnie w swój filmowy świat podwójnie, filmem i teraz także rozmową i za to dziękuje zatem podwójnie, powiedż proszę na koniec czego Ci życzyć?
Tego właśnie czy życze, abyś mogła spełniać swoje marzenia i być może kolejne produkcje tez będą poruszały tematy praw człowieka, Moją i państwa gościnią była Agata Korycka, autorka, reżyserka, scenarzystka , autorka filmu „Nad Wisłą”, kina związanego z aktywizmem społecznym, bardzo dziękuje za przyjęcie zaproszenia i przemiłe spotkanie.
Dziękuje bardzo.